Делатности
Композиција ре/хабилитационог тима
У нашем тиму сваки стручњак има одређену улогу и професионалне задатке за чије су остварење потребна знања из различитих области као и уже усмерена знања из истог професионалног подручја.
Кључни чланови тима, њихове квалификације и улоге су:
- Специјалисти физикалне и рехабилитационе медицине — физијатри као лидери/координатори имају суштинску улогу у тиму, њихова обука и специфична стручност омогућавају им да дијагностикују и процене степен инвалидности, што је предуслов за сигурну интервенцију. Примарна одговорност лекара физијатра је да спроводи преглед, шаље пацијента на додатне дијагностичке претраге, прописује терапијски план, координира тимом за ре/хабилитацију и тумачи налазе осталих чланова тима. Помаже пацијенту да се прилагоди на инвалидитет у циљу смањења функционалног инвалидитета.
- Специјалисти педијатрије обављају свакодневне визите на стационарним одељењима у оквиру којих спроводе физикални преглед, анализу медицинске документације, прописивање терапије и евентуално упућивање на додатне дијагностичке и консултантске прегледе.
- Специјалиста неуропсихијатар и дечији неуролог као незаобилазни чланови тима спроводе лечење деце и омладине из делокруга неуролошке и психијатријске заштите, рану детекцију обољења и оштећења функције нервног система као и нарушеног менталног склада код деце и омладине, лечење епилепсије и евалуацију електроенцефалографског налаза (ЕЕГ).
- Медицинска сестра у ре/хабилитацији пружа превентивну и ресторативну негу — позиционирање у кревету, негу и превенцију оштећења коже, едукује пацијента и породицу о самозбрињавању.
- Физиотерапеут евалуира, планира и примењује рехабилитационе програме који побољшавају или обнављају моторичке функције, максимизирају способност кретања, апликује физикалне модалитете лечења, обучава пацијента за обављање активности дневног живота, као што су ход уз помоћ ортопедских помагала.
- Радни терапеут у рехабилитационој медицини фокусирају се на максимизирању функционалне независности у свакодневним животним вештинама (облачење, исхрана, лична хигијена). Терапијски протоколи укључују активности на побољшању функције руке и фине моторике шаке, окуломоторне координације, комуникацијских вештина, преусмеравање стручних, рекреативних и друштвених активности.
- Логопед процењује и третира дисфункције експресивног и импресивног говора, моторног планирања и продукције говора. Логопед обавља послове превенције, ране детекције и дијагностичке процене говорно — језичких поремећаја.
- Дефектолог обавља послове превенције, ране детекције и дијагностичке процене поремећаја вида, слуха, сензомоторичких сметњи и поремећаја у понашању, такође примењује специфичне методе третмана у процесу хабилитације и рехабилитације особа са наведеним типовима поремећаја.
- Социјални радник има улогу да ојача вештине оболеле/повређене особе у прилагођавању социјалној/радној средини ради што потпуније интеграције и социјалног функционисања. Социјални радник израђује извештаје и даје мишљење о социјалном статусу пацијента на основу социјалне анамнезе, сарађује са Центром за социјални рад и другим релевантним институцијама.
- Клинички психолог процењује когнитивне дисфункције, психолошки утицај инвалидитета и мотивацију. Поред тога психолози играју главну улогу у промоцији здравог понашања и лечењу поремећаја у понашању који су последица дисбаланса у физичком или менталном здрављу.
- Доктор стоматологије — специјалиста превентивне и дечје стоматологије превенира, дијагностикује и лечи болести, повреде и аномалије зуба, уста и вилица, ради на унапређењу оралног здравља, збрињава хитна стања у области стоматологије код деце и омладине са неуроразвојним одступањем.
Лекари
Лекарски преглед
При првом прегледу лекар добија податке од родитеља (стање мајке у току трудноће, подаци о порођају и ризикофакторима на рођењу), посматра спонтано понашање детета, испитује тонус мишића и рефлексе, изводи постуралне реакције које су врло осетљив показатељ стања централног нервног система, процењује функционални и моторни статус; поставља дијагнозу и укључује дете у потребне терапије. Контролни прегледи омогућавају континуирано праћење психомоторног развоја детета.
Кинезитерапија
Хабилитациони третман деце са церебралном парализом подразумева на првом месту кинезитерапију, али и друге физикалне терапије (електро терапија, термотерапија, биофидбаек).
У оквиру кинезитерапије физиотерапеути примењују одговарајући третман кроз фацилитацију нормалног психомотроног развоја и/или стимулацију рефлексне локомоције (третмани по др Бобату и др Војти).
На стационарима пацијентима пружамо и услуге хидротерапије (Хабард када).
Хабилитациони третман деце са успореним психомоотрним развојем подразумева обуку родитеља за стимулативни рад и адекватно бављење са дететом у кућним условима.
Радна терапија
Третман у терапији радом подразумева индивидуални рад са дететом, а код одређених старосних група спроводи се и рад у групи.
Третман подразумева примену општих и специјализованих РТ поступака, техника и метода за:
- спречавање и корекцију патолошких образаца као и стимулацију, усвајање и аутоматизацију нормалних моторних образаца и сензомоторног развоја;
- развој функција руке и шаке (стимулација и увежбавање хвата, манипулативне способности, визуомоторна координација — груба и фина, спретност и прецизност, једноруке и бимануелне активности, увежбавање графо моторике);
- сензорну интеграцију (вестибуларне, проприоцептивне, тактилне, аудио и визуелне стимулације);
- увежбавање перцептивних функција (оптична, акустичка, тактилна);
- обуку и корекцију активности самозбрињавања свакодневног живота;
- предпрофесионално оспособљавање.
Дефектолошко–логопедска служба
Дефектолог специјалне болнице бави се откривањем, дијагностиком и лечењем сазнајних поремећаја у деце (поремећајима опажања, мишљења, упамћивања, учења и расуђивања), али и психомоторним поремећајима — карактеристичним за одређене синдроме и стања праћене моторичким, и менталним дефицитима. У том смислу, дефектолог наше установе ради на хабилитацији, рехабилитацији и едукацији деце са церебралном парализом; али и другим развојно–неуролошким поремећајима.
Дефектолог планира и организује дефектолошки третман на основу процене поремећаја, у зависности од тога да ли се ради о: практогностичким поремећајима, моторном дебилитету, поремећајима развојног несклада, интелектуалној инсуфицијенцији итд.
Дефектолошки третман се реализује применом различитих дефектолошких процедура у раду са децом:
- сензорном интеграцијом (подстицање развоја чулне интеграције у деце, која се реализује у сензорној соби установе);
- реедукацијом психомоторног развоја у дефектолошким кабинетима;
- едукацијском корепетицијом деце предшколског и школског узраста.
Дефектолог установе, кроз едукативне процедуре, организује и реализује одређене облике окупационе терапије одраслих корисника наших услуга — у објекту дневне болнице.
Дефектолог је члан стручног тима установе, и осим у горе наведеном, учествује у изради дефектолошких налаза и саветодавном раду .
Логопед специјалне болнице ради на превенцији, детекцији, дијагностици и лечењу говорно–језичких поремећаја у деце са церебралном парализом и другим развојно–неуролошким поремећајима.
Логопед саветује родитеље (пратиоце) за рад са пацијентима у ванинституционалним условима.
У раду логопед користи различите дијагностичке тестове, едукативне сетове и логопедске апарате.
Логопед је члан стручног тима установе и учествује у изради стручних налаза.
Одсек за психологију
Делатност Одсека за психологију
У Одсеку за психологију можете обавити амбулантни клинички преглед и консултацију психолога. Корисници наших услуга су деца и одрасли са церебралном парализом и свим осталим неуроразвојним дијагнозама, као и чланови њихових породица. Сву децу код које постоји анамнестички или симптоматски ризик за појаву развојних одступања, наш лекар ће упутити на превентивни психолошки преглед. Препоручујемо и осталим родитељима да, уколико имају бриге или сумње у вези са развојем свог детета, обаве специјалистички тимски преглед у нашој установи. Обављамо и услуге психолошке процене, саветовања и третмана са пацијентима на стационарним одељењима и у Дневној болници.
Наши психолози су специјализовани за обављање следећих делатности:
- Свеобухватна психодијагностика раног психомоторичког развоја већ од првих месеци живота;
- Психолошка процена интелектуалног, социјално–емоционалног развоја и адаптивног понашања;
- Консултативни и психолошко–саветодавни третман деце, одраслих и њихових породица;
- Дијагностика и психорехабилитациони третман асистиран дигиталном технологијом.
Шта пацијенти и родитељи могу да добију од нас?
- Рано откривање развојних поремећаја и одступања од неуротипичног развоја;
- Дијагностику интелектуалних способности и неуропсихолошких функција;
- Процену социјално емоционалне зрелости, самосталности и адаптивног понашања;
- Обуку родитеља за подстицање психомоторичког и интелектуалног развоја детета;
- Континуирано психолошко праћење развоја, предлог третмана и прогнозу развоја;
- Психолошки третман емоционалних сметњи и поремећаја у понашању;
- Помоћ и подршку породици у разумевању потреба детета са развојним сметњама;
- Индивидуалне и групне облике психолошких третмана са одраслим пацијентима;
- Налаз и мишљење психолога који се издаје према потребама крајњег корисника налаза.
Заказивање прегледа
Први психолошки преглед се обавља према интерном упуту нашег лекара.
Контролне прегледе заказује психолог или наш надлежни лекар.
Психолошко тестирање и сложеније психодијагностичке процедуре за децу старију од две године се обавезно заказују у непосредном договору са психологом.
Сокобањска 17а
11040 Београд
телефон: +381 (0)11 266 77 55, локал 121 и 119
Браће Јерковић 5
11010 Београд
телефон: +381 (0)11 2468 111
е–пошта: psiholozi@sbcprn.com
Социјални радник
Основни задатак социјалног радника болнице јесте стручно и професионално одговорно ангажовање на пословима из домена социјалног рада, а у складу са важећим законским прописима. Кроз пажљив одабир, а затим и коришћењем најадекватнијих метода, социјални радник усмерава пацијенте и њихове породице у правцу остваривања постојеће социјалне здравствене заштите и права.
Крајњи циљ службе социјалног рада је да у раду са пацијентима и родитељима постигнемо највиши ниво лечења, али и социјализације и партиципације пацијената са церебралном парализом у породицу и друштво.
Медицинска сестра
Медицинска сестра је незаобилазни члан нашег тима која води целодневну бригу о пацијентима који су сами примљени у болницу. Брине о њиховој личној хигијени, исхрани, редовном одласку на све терапије и праћењу њиховог педијатријског стања.
Стоматолошка ординација
- Пацијенти су нам УВЕК на првом месту
- Наши пацијенти су нам и ПРИЈАТЕЉИ
- УСАВРШАВАМО се константно
- Уживамо у свом РАДУ
- Чинимо наш радни простор ТОПЛИМ
- Наш тим је складна ПОРОДИЦА
- ЦИЉ на је здрав и леп осмех